Zadzwoń +48 533 622 473, +48 508 224 666
Jesteśmy do Twojej DYSPOZYCJI CAŁĄ DOBĘ

Detektyw i praca z GPS

agencja detektywistyczna szczecin

Detektyw i praca z GPS

Czy detektyw może korzystać z GPSów

Wiele kontrowersji budzi sprawa GPS w kontekście pracy detektywów. Wbrew temu co może się wydawać i co pokazują niektóre seriale telewizyjne. Korzystanie z systemu GPS przez prywatnych detektywów jest nielegalne w ich dochodzeniach.

Każda informacja tak, każdy sposób – nie

Ustawy prawne nie zakazują prywatnym detektywom posiadania konkretnych informacji na temat trzecich osób. Natomiast określają one jakie metody są niedozwolone. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strabsurgu ogłosił kilka lat temu, że użycie lokalizatora GPS może doprowadzić do naruszenia prawa do prywatności, także przez organy władzy. Oznacza to, że również organy ścigania mogą nadużywać korzystania z systemu GPS, a co za tym idzie – mogą również zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Detektyw może więc pozyskiwać informacje jakich potrzebuje, nawet te dotyczące prywatnych sfer osób trzecich, tak długo, jak korzysta z legalnych środków.

Konsekwencje nielegalnego montażu GPS

Założenie nadajnika GPS osobie trzeciej prowadzi do odpowiedzialności cywilnoprawnej za naruszenie dóbr osobistych. Karą za to może być konieczność zapłacenia wysokiego odszkodowania – chociażby za konieczność demontażu urządzenia.

Prywatnym detektywom, którzy dopuszczą się takiego nadużycia, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Mogą oni również się liczyć z negatywnymi konsekwencjami zawodowymi – w najbardziej skrajnych przypadkach, może im zostać nawet odebrania licencja. Otrzymać oni mogą również zakaz wykonywania zawodu.

 

https://agencjabahar.pl/

Zadzwoń